Když papoušek uletí - několik rad a zkušeností do začátku

9. červenec 2012 v 3:24

Často si chovatelé myslí, že se jim nemůže stát, že jim uletí jejich papoušek, ale opak je pravdou.

Podceníme momentální situaci, nezkontrolujeme zabezpečeni oken, dveří či krmné okno ve voliéře. Nebo jdeme s papouškem ven na procházku. Je to mžik, stačí chvilka nepozornosti, nějaká nenadálá situace a papoušek unikne z naši blízkosti. V takovém případě je třeba zachovat chladnou hlavu, nepanikařit a sledovat, kterým směrem papoušek letí.

 

Ara ararauna několik chvil po ulétnutí.

Ara ararauna několik chvil po ulétnutí.

 

 

Jak se papoušek zachová po startu ve volném prostoru:

Papoušek, který vystartuje po úleku (bouchnutí dveří, bouchnutí okna průvanem, neznámý zvuk, stresující situace) je schopen nabrat ve stresu pořádnou výšku (i několik desítek metrů) a uletět jedním směrem velice rychle i několik set metrů. Vůbec mu nevadí, že nemá kde přistát. To je asi ta nejhorší varianta. Pokud papoušek potká něco, čeho se papoušci instinktivně bojí (balon, vrtulník, rogalo, velké stroje např. kombajn, auto s puštěným majákem) nebo ho něco vyleká (siréna, místní rozhlas), pak se může během několika minut ocitnout i kilometry daleko.

 

Pokud vystartuje v klidu a pomalu do prostředí, které nezná (nebo zná částečně), pak mu instinkt velí buď přistát (pokud má kde) nebo se vrátit letem po kružnici na místo odkud papoušek odstartoval (to platí i v noci, pokud papoušek ve tmě odstartuje např. ze stromu, většinou obkrouží menší či větší kruh a vrátí se na téměř stejné místo). Pokud někde přistane, vybírá si především nejvyšší místa (stromy, střechy). Na stromě přistává na vnějších částech koruny stromu.

 

Nespoléhejte na to, že najde cestu zpět.  Venku se ztratí  a je na Vás, abyste ho našli.

 

Když už papoušek uletí:

1. Sledujte směr kterým letí a kde přistane. Pokud víte, kde papoušek přistál, pak máte z poloviny vyhráno.

2. Pokud nevíte, kterým směrem vystartoval, vydejte se ho okamžitě hledat. Vezměte si s sebou mobil pro koordinaci hledání s ostatními a řádně zabezpečte voliéry či klec, aby vám neulítli i ti papoušci, které máte doposud doma.

3. Pokud chováte papoušky ve voliérách, pak je nechejte venku, jejich křik by mohl nalákat uprchlíka zpět.

4. Při hledánání postupujte systematicky, pokud se najde více lidí, kteří jsou ochotni Vám pomoci, vyzbrojte se dalekohledy, rozdělte si okolí a postupně prohlížejte všechny stromy a místa, kde by mohl přistát. Pohybujte se od místa startu a dělejte větší a větší kruhy.

5. I když papouška nevidíte, volejte a lákejte ho na to, na co je zvyklý odpovídat či nějak reagovat (pamlsek, povel příletu na ruku, oblíbená hračka).

6. Nejlépe je slyšet při rozednívání a navečer. Přes den většinou hluk zanikne v šumu okolí.

7. Po dvou až třech dnech pobytu venku je už natolik vystresovaný (hladový, žíznivý) že se neozve ani na vaše zavolání. Spoléhejte raději tedy na vaše optické vjemy.

 

Ara ararauna, třetí den venku.

Ara ararauna, třetí den venku.

 

 

Jak dál postupovat:

Je úplně možné, že zatímco vy papouška hledáte venku, už někomu přistál na balkoně či na ruce. V dnešní době sociálních sítí je úžasné, jak se informace o ztrátě papouška, ale i jeho nalezení, může velice rychle šířit především v místě bydliště nálezce či majitele.

 

 

Doporučujeme kontaktovat s popisem jedince, názvem druhu a vaším kontaktem:

Policii

Místní útulek pro opuštěná zvířata

Místního veterináře

Místní zooobchod

Místní spolek chovatelů

Regionální rozhlas či místní kabelovou televizi, či jiné informační kanály

Všechny, kdo by Vám mohli pomoci, na místech kde se pohybuje hodně lidí (potraviny, restaurace, autobusové zastávky, místní rozhlas)

Informaci s telefonním číslem rozdejte všem, kdo se běžně pohybují venku .

Oslovte svoje kamarády na sociálních sítích.

Informujte chovatele papoušků a jiných ptáků ve vašem okolí.

 

Oslovte nás na tel.: 605 782 617 nebo emailem, neprodleně dáme informaci na naše facebookové stránky EPAPOUSEK  https://www.facebook.com/epapousek,

do PORADNY PRO CHOVATELE https://www.milanbartl.cz/chov/poradna.htm

 

a na nově vzniklou facebookovskou stránku ZTRATIL SE PAPOUSEK, kterou jsme založili pro pomoc hledajícím papouška.

 

Dále se můžete obrátit na KPEP UPRCHLÍCI https://www.kpep.cz/uprchlici/

 

A různé internetové diskuze (např. diskuze okrasné ptactvo www.ifauna.cz

 

Nepodléhejte  panice, většina ztracených papoušků se najde. Pokud se Vám ho nepodaří najít hned první den, nezoufejte a v hledání vytrvejte. Nedávno se nám podařilo najít zákaznici amazonoňana, který byl venku měsíc. Pamatujeme i zakouška, který byl venku přes 6 týdnů a ve zdraví se vrátil ke svému majiteli.

 

Držíme palce!

 

Marta a Milan Bartlovi, ePapousek.cz

 

© Milan a Marta Bartlovi 2012