Hrdina s PBFD

Někdy začátkem října 2011, jsme s Anetkou dostaly email, který byl reakcí na příběh uveřejněný zde. Email nás zaskočil a nešlo ani o to, že příběh o zlé nemoci PBFD se netýkal nás - ale že se další žakoušek pere s vážnou nemocí.

Text:
Dobrý den, máme na Vás dotaz ohledně vašeho žakouška.

Bohužel nás potkala stejná nemoc u našeho tříměsíčního miláčka i přesto že
jsme ho kupovali se všema dokladama jak má být. Začalo to stejnýma
příznakama jako u vás. Velice by nás zajímalo jak se daří Vaší Anetce? jsme
rozhodnuti pro našeho udělat vše co se pro něho udělat dá pokud to jen bude
možné.

S pozdravem Jana,Vašek
a Tobíšek

Samozřejmě jsme odepsaly a jsme stále v kontaktu. Myslím, že následující příběh stojí za zveřejnění z mnoha důvodů.

Tobíšek si to prostě zaslouží.

Hrdina Tobíšek

na straně dobra : Tobíšek, Jana, Vašek, MVDr Stanislav Daníček, MVDr Ľubica Nečasová

na straně zla: PBFD (Psittacine Beak and Feather Disease)

4/10/2011

Nejdříve od začátku našeho příběhu, aby jsme vše vysvětlili.

Rok jsme se rozhodovali, jestli si papouška pořídíme. Nebylo to z důvodu financí, ale zdali se o něho dokážeme postarat. Po celou dobu jsme si pročítali odborné články a rady co vše je za potřebí při koupi papouška. Po rozhodnutí jsme kontaktovali chovatelku,která byla osvědčená a velice ochotná. I dnes jsme s ni stále v kontaktu. Snaží se nám pomoci.

 Po domluvě jsme se rozhodli na nákupní návštěvu.

Když jsme dorazili, museli jsme si omýt ruce z důvodů hygieny, protože to byla ještě malá miminka. Dostali jsme kupní smlouvu a veškeré vyšetření + DNA.

Tobíšek se narodil 27.6. 2011 a my jsme si ho brali přesně 27.8. 2011 jako dvouměsíční mimčo. Byli jsme poučeni o krmení, jak podávat kašičku, kterou jsme dostali i se zrním a granulkami. Vše bylo v pořádku do doby 9.9., kdy mu začali padat letky. Ihned jsme kontaktovali chovatelku, která nás uklidnila, že se mohlo stát, že mu vypadla při lezení. Jenže druhý den mu znovu vypadli další a na to už jsme volali veterináři, kterého jsme si domluvili před koupí papouška, aby jsme byli na vše připraveni. Po jeho rozhovoru jsme byli v šoku, protože jeho odpověd byla, že kdyby měl šílet při
každém vypadnutí peří u svého žaka, tak by zešedivěl. Nový test na PBFD nám odmítl udělat z důvodů, že když už je má udělané, tak tu nemoc nemá a tudíž je zbytečné dělat Tobimu nové testy. Na to jsme ihned volali chovatelce, která nám dala kontakt na doktorku Nečasovou, jež se specializuje na exotické ptactvo. Pro nás je Praha blíže, jsme ze severu čech.

Fotky vypadlých peříček. Jen na ocasních byla krev a v žádném jiném peří se
krev už neobjevila. Pouze u těchto dvou pírek. To už jsme byli přesvědčeni o
PBFD. Běhá mi mráz po zádech, když si vzpomenu na pocity, jaké jsme v tu dobu
zažívali.

Paní doktorku jsme kontaktovali. 11.9. jsme  vyrazili na vyšetření. Když ho paní doktorka prohlédla, oznámila nám, že to bohužel vypadá na PBFD kvůli špatnému opeření, které na první pohled je zřejmé. Vypadá stejně, jako na obrázku u vašeho článku, díky kterému jsme Vás kontaktovali. Všude má červená peříčka i nová co mu narůstají jsou opět červená. Odebrala mu krev na nové testy a poslala je do Anglie na vyšetření.

S pláčem jsme odcházeli z ordinace. Máme ho jako vlastní dítě a při představě, že nám má umřít je nám hrozně. Nezbývalo nám nic jiného než čekat, což nám ale vadilo a ne jenom nám, ale i chovatelce, která nám zařídila ještě testy ze vzorku peří. Proto jsme poslali 5 peříček do laboratoře v Olomouci, odkud má Tobi udělané testy už předtím. Byli velice ochotní,  a testy nám udělali zdarma jako kontrolu. V pondělí 17.9. nám byli zavolány výsledky z Olomouce. Opět jim to ukazuje, že je vše nagativní. Ani nevíte, jaký nám spadl kámen ze srdce.

Další rána byla v podobě výsledku z Anglie, který přišel 27.9. Vzorek krve byl potvrzen jako pozitivní.
Podlomila se nám kolena nad představou, co tato nemoc dokáže. Bohužel, paní doktorka byla celý týden mimo ordinaci, což pro nás znamenalo čekání. Po rodinné poradě jsme si nechali od neutrálního veterináře odebrat dva vzorky krve. Jeden jsme poslali zpět do Olomouce na přetestování a druhý do Plzně. V Olomouci nám domluvili kontakt na jednoho chovatele, kterému pomáhali  v chovu z PBFD, kdy mu uhynulo 50 ptáků a má velké zkušenosti. Dal nám naději, že to co popisujeme, nemusí být PBFD ,ale že mu chybí aminokyseliny. Takto mladý žako by musel být již dávno mrtví. S takto velkými příznaky tito malí  žakoušci velice často umírají, aniž by jim stihlo vypadat peří. Poradil nám podávat  pupálkový olej s imunoglukanem na imunitu. Jenže včera nám dorazili oboje výsledky s pozitivními nálezy.

Tobíškovo opeření je velice ošklivé. Chybí ocasní péra i letky a jeho krček je téměř holý. Všude mu začíná růst nové opeření, ale je stejně nepěkné. Ve čtvrtek jsme objednáni na krevní testy, aby jsme zjistili, jak vypadá jeho imunitní systém a vnitřnosti. Máme hrozný strach a doufáme, že je dostatečně silný na to, aby zvládnul léčbu, kterou jsme ochotni zaplatit i podstoupit. Toto je náš velice smutný příběh - a i když se člověk připraví, jak správně koupit mazlíčka, tak né vždy je to s dobrým koncem. Už o této nemoci víme jak moc je zákeřná a dokáže se v testech prokázat jako negativní, kvůli jejímu klesání. Budeme doufat, že dokážeme Tobíškovi pomoci a je nám jedno, co to bude stát. Hlavně že o něj nepříjdeme. Všude za námi chodí a snaží se létat, ale bohužel chudáček bez letek nemůže.

PS: nevíte- zdali žakoušek z příběhu stále žije?
S pozdravem Jana a Vašek P.

8/10/2011
I přesto, že Tobíšek má velké příznaky, tak  se s nemocí pere. Dnes jsme se dozvěděli jeho krevní obraz a zdali má šanci podstoupit léčbu. Díky bohu, jeho červené krvinky jsou v normě a stále se vytváří nové. Byla nám nabídnutá novější léčba, která je sice velmi drahá, ale pokud by u něho zabrala, je šance 60% na úplné uzdravení.
Samozřejmě léčbu podstoupíme, nemáme co ztratit a Tobíškovi máme šanci pomoci.
Smutnější zpráva nám byla odeslána ve čtvrtek. Jeho sestřička umřela bez jakýkoliv příznaků, ani výsledky testů nestihla. U jeho bratříčka také začali stejné příznaky a testy má pozitivní. Jeho hladina viru je ale mnohem vyšší než u Tobiho. Taktéž čekají na krevní obraz. Všichni vypadají oproti Tobimu zdravě na pohled, ale peří není vše. U Tobiho paní doktorka nedávala velkou šanci na přežití. O to více je překvapená, jaký je to bojovník. Chovatelka nám všem vrátila peníze i přes to, že ptáčky stále máme. Jediné co si přeje, je aby se nám je podařilo zachránit. Byli pro nás to poslední co nás zajímalo. Říkali jsme si, že peníze nám našeho miláčka nevrátí.

Ještě nemáme vyhráno, ale i tak se nevzdáváme a budeme bojovat do poslední chvíle.
S pozdravem  Tobi, Jana a Vašek

17/10/2011

posílám fotky ze včerejška, jak si Tobíšek užívá sluníčka. Dostal i nový závěsný pelíšek. I přesto, že nemá krásné opeření jako jiní žaci, tak nám to nevadí.  Zatím se mu daří dobře, jezdí k nám pan doktor píchat antibiotika a nějaký podpůrný lék, než nám dojde hlavní léčba z Anglie.

 

Museli jsme opět nasadit kašičku, začal hodně ztrácet váhu, tak aby měl dostatek síly, kterou moc potřebuje. Je hrozně aktivní a náš malý ocásek musí být všude s námi :)
Pořád doufáme, že vše dopadne dobře a Tobi se úplně uzdraví. Nová peříčka sice narůstají, ale už zase pomalu začínají vypadávat. Budeme podávat informace jak se nám daří bojovat.
Mějte se hezky Tobi, Jana a Vašek

 

14/11/2011
posíláme pár fotek Tobíška pořízených dnes. Zatím se mu daří moc dobře, dostává injekce a zlobí jako čert. Konečně mu narůstá ocásek. Jinak už se opeřuje po třetí, stále mu totiž narůstají špatná peříčka. Jinak nevím jestli jsem psala kolik mu je, tak teď jsou mu 4 měsíce a kousek.
S pozdravem Jana, Vašek a Tobišta

16/11/2011

rádi poskytneme fotečky pro dokumentaci Tobíškova boje se zákeřnou nemocí. První fotečky v tomto příběhu jsou foceny dva dny po jeho pořízení, to jsme ještě nevěděli že je nemocný. Neměl ještě žádné příznaky. Touto cestou bychom chtěli  poděkovat MVDr Daníčkovi. Především, za jeho ochotu jezdit k nám domů píchat antibiotika a zajišťovat náhradní léčbu i o víkendech. Těchto veterinářů, kteří jsou ochotní a obětaví rozhodně není mnoho. V dalším emailu pošlu fotečky jeho prvních vypadlých peříček, kdy jsme už měli podezření na PBFD.

Je to příšerný pocit a nikomu bychom to v životě nepřáli. První mu začali padat letky asi 10 dní po pořízení. Snažili jsme se cokoli najít na internetu, abychom vyvrátili naše podezření o PBFD. Hlavně bylo velmi těžké v tu dobu zjistit, kde se nakazil - když jeho sourozenci byli toho času bez jakýkoliv příznaků.

U Tobíškova brášky to "začalo" až měsíc po našem zjištění. Bohužel, u jeho sestřičky se nestačili udělat ani testy. Umřela bez příznaků této nemoci ze dne na den. To už ale u nás bylo čtyřmi testy potvrzeno "PBFD" a i u brášky. Když budete chtít cokoli upřesnit, stačí napsat a hned Vám odepíšeme.
Ps: děkujeme za Vaší podporu
Jana, Vašek a Tobi


18/11/2011
Jak jsem psala v posledním emailu - opravdu velký dík patří MVDr Daníčkovi, který nám poskytl náhradní léčbu na doporučení od naší hlavní veterinářky MVDr Nečasové. Byl to on - natolik ochotný jezdit k nám domu po své pracovní době a pomáhat.

Včera už dorazila hlavní léčba z Anglie a už se Tobíškovi začala aplikovat. Pícháme mu jí doma sami. Paní doktorka nás to naučila v ordinaci. :)
Při čekání na testy na samém začátku jsme dostávali rady, že může mít málo aminokyselin a že máme nasadit pupálkový olej 3krát denně po dobu 7 dnů a Imunoglukan každý den po dobu tří měsíců. Pořád jsme se snažili věřit, že to není PBFD i když příznaky tomu naznačovali. Byli jsme psychicky hodně unavení a čekání na výsledky bylo strašné a o to horší když přišli pozitivní. Člověk pak ztratí na chvíli všechny naděje co má :(

...a říká si :"Proč zrovna nás toto potkalo, vždyť jsme si jej pořizovali se všemi testy tak, jak to má být". Celou dobu jsme se připravovali na to, že budeme maximálně řešit škubání, zlobení a tohle nás ani ve snu nenapadlo. Brali jsme to tak, že máme testy, které pro nás byli důležité při koupi.
Hodně jsme hledali na internetu co jiného by to mohlo být, ale všechny diskuze a odborné články ukazovali na PBFD. Bylo až neuvěřitelné, kolik hodin jsme strávili hledáním, vyvracením a nalháváním si sobě, že to musí být něco jiného. Protože dokud nebyli výsledky, nechtěli jsme si to připustit.

Hodně optimismu jsme nalezli právě ve vašem článku, který je tomu našemu podobný. Tímto jsme se vlastně i poznali :)
Jsme velice rádi, že mohl Tobi dostat šanci vyzkoušet tuto léčbu. Hodně záleželo na jeho krevním rozboru, protože ne každý papoušek jí může podstoupit.
I čekání na krevní testy kvůli léčbě byli velice stresující. Sice se jednalo o "pouhý" jeden den - ale byl to náš nejdelší. A  ta nepředstavitelná radost, že krevní testy jsou v normě. Obrovská radost a po dlouhé době konečně dobrá zpráva.

Tobíšek je velký bojovník a doufáme, že mu to vydrží a zvládne úspěšně celou léčbu. A pokud můžeme říci, pokaždé ať jsme někam napsali o radu, vždy jsme se setkali s podporou a nikdo k nám nebyl zlý. Protože i malá rada pomáhá.

Snad náš příběh pomůže zachránit případné další nemocné papoušky.

Nejhorší doba pro Tobiho byla, když začal prvně ztrácet peří. Byl velice podrážděný a hodně ho to bolelo. Měl období, kdy odmítal jídlo a rapidně začal hubnout. Nechtěl si hrát a pořád se schovával. Změnu k lepšímu jsme začali pozorovat až když se nasadil imunoglukan. Možná to také bylo tím, že mu vypadala i všechna bolestivá pírka a že si zvykl být jen málo opeřený.

Moc ho milujeme je to člen rodiny a bojujeme jak to jde a nepřestaneme.

Jana, Vašek a Tobi

Tobíškovi a jeho člověčí rodince, přejeme s Anetkou hodně sil a aby se nepřízeň osudu obrátila, a dala Tobíškovi mnoho spokojených let v rodince, která se moc snaží a tímto by si zasloužila definitivní obrat k lepšímu.

O dalším osudu malého bojovníka budeme s Anetkou přinášet pravidelně čerstvé informace.

neděle 20.listopadu 2011

20/11/2011

Dobrý večer,
ač se snažíme nemyslet na to, že je Tobíšek vážně nemocný - po přečtení "našeho" článku se mi vehnaly slzy do očí.

Kouká tady na mě ze svého místečka, proč ta máma pláče když je mi dobře :) aspoň jeho očička to říkají.
U nás je vše v pořádku jen při chystání na píchání injekce je velký boj. Moc dobře ví, že zase přiletí včelička :) ale je to kluk šikovná a tu chvilku vydrží i když pak malinko trucuje :)
Jinak je u nás vše stejné bez velkých změn, jen malinko zlobení Tobíška stupňuje :) ale jsme za to rádi protože víme že se cítí dobře :)
Anetka je určitě velký živel a dělá Vám jen samou radost :) a je dobře, že si umí udělat pořádek. Je hned jasné, kdo je vlastně doma nejvyšší velitel :)
Samozřejmě můžete zveřejnit náš email, rádi poskytneme informace k léčbě a ke zdravotnímu stavu našeho Tobíška - pokud bude mít někdo zájem.
Víme, že nejsme jediní, kdo řeší takovouhle situaci.

Určitě napíšeme jak se nám daří a jak pokračujeme v léčbě. Také až zase něco nafotíme, pošleme.

Přejeme krásný týden a dobrou noc.
Jana Vašek a Tobíšek

 

Tobíškům pište email na : ashen-v@seznam.cz

04/01/2012

Dobrý den Ilonko a Anetko,

předem se velice omlouváme, že odepisujeme až po tak dlouhé době, ale měli jsme moc práce a nestíhali jsme.
U nás je zatím vše v naprostém pořádku. Vánoce byli pro Tobíška zcela něco nového a velmi záživného :)

Dostal moc a moc dárečků, ale asi nejvíce ho potěšilo, že mohl trhat papír a mašle :) Stromeček si velice oblíbil hlavně
kvůli ozdobičkám, které ho moc lákali :) Co se týče zdravotního stavu je na tom moc dobře. Pořád říkáme, že kdyby
neměl postihnuté peří, tak by nikdo nevěděl že je nemocný. Dnes jsme mu aplikovali čtyřicátou osmou injekci. Už jsi na včeličky zvykl a čeká až jí dostane. Je to kluk šikovná.
Největší novinka která u nás asi může být je že, Tobíšek začal říkat svoje první slovíčko a to KUK :) Všude teď chodí a volá KUK je to velice vtipné.
Někdy se dokonce i trefí do situace kdy se to hodí :)
Přikládáme nějaké foto a přejeme Vám do Nového roku všechno nejlepší.

S pozdravem Tobíškovi


12.dubna 2012

Dobrý den Ilonko a Anetko,

jak se Vám daří? U nás je stále vše v pořádku jsme v čekací lhůtě před odběrem na nové vyšetření PBFD. Zaznamenali jsme zlepšení v opeření hlavičky krku a zádíček co se týče ocásku a křídel je to stejné. Posíláme pár fotek z dneška a samy můžete posoudit jeho opeření a zdali se opravdu zlepšil nebo to vidíme jen my doma. Není to žádný obr zřejmě bojování s nemocí se poznamenalo i na jeho růstu přeci jenom s PBFD bojuje už od malička. Jsme i velice hrdí že se jeho váha vyšplhala z nepěkného čísla 350g na 420g na které se drží již dva měsíce. Pro někoho se může zdát i tak váha nízká ale podle paní doktorky není žádný hubeňour :)
Co se týče léčby nevíme zdali zabrala ale i kdyby se nepodařilo Tobíška vyléčit nelitujeme toho že jsme zaplatili tolik za léčbu právě naopak jsme rádi že stále bojujeme a co je hlavní nic nevzdáváme.
Snad budete mít radost z nových foteček a přejeme Vám i Anetce hodně zdravíčka a zlobivých papouščích dnů.

S pozdravem Tobíškovi

PS: také děkujeme všem za podporu a mnoho krásných emailů od lidí kteří nám drží pěstí s Tobíškem

S radostí zveřejňujeme čerstvé info o bojovníkovi Tobíškovi a jeho rodince, která se rozhodně nevzdává. Držíme palce!

...a samozřejmě rádi zveřejňujeme čerstvé fotečky.

28/6/2012

Dobrý den Ilonko a Anetko,

jak se Vám daří doufám že velice dobře a uličnice moc nezlobí. Tobíšek už je po testech a bohužel má pořád pozitivní výsledky ač vypadá mnohem lépe. Tak trošku jsme stím počítali, ale i ták nám to bylo moc líto. Jsme rozhodnutý nic ale nevzdávat a pokračovat dál :)
Teď trošku veselejší zpráva včera oslavil Tobíšek 1 rok a řádně to oslavil :) dostal i dortík s tučňáčkama, říkáme mu tak jak běhá po zemi tak se vlní jak tučňáček :) Přikládám fotečky :) snad se budou líbit.
Až budeme vědět co Tobíška po vyšetření krve na krvinky čeká dáme vědět. Mějte se krásně a přejeme krásné slunečné dny.
S pozdravem Tobíšci

Všechno nejlepší k narozkám přeje Anetka a celý "rekonstrukční" tým :)

Jsme obrovsky rádi, že se Toíšek drží a ze suprových foteček je vidět, že je kluky šikovný. Pouhým srovnáním foteček je znát velký pokrok, který jste spolu udělali. Vydržte a vše se v dobré obrátí. To vám přejeme opravdu ze srdce. Tobíšek i vy si to zasloužíte!

Rádi vidíme, že se klukovi šikovnýmu u vás daří dobře. Snad zlomíte tu ošklivou kletbu, kterou mu ošklivá papouščí sudička nadělila.

Držíme palce a na každé další info, fotečky....se těšíííííííme :)

Anetka, Ilona a spol


 

31.5.2013

Dobrý den Ilonko a Anetko,

je nám líto, že to nemůže být veselá zpráva, ale včera nám umřel Tobíšek :( Bojoval až do konce a nevzdával se. Promiňte více nedokáži napsat moc to bolí :( Děkujeme Vám a i všem čtenářům co nám psali za velikou podporu.

Nashledanou Jana A Vašek

R.I.P

Anetka, Ilona, Ronny...